Kronikë

Artan Hoxha: Andi Maloku pronar i 20 mijë m2 tokë në gjirin e Lalzit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:10 - 27/06/20 |
Opi Nion

Gazetari Artan Hoxha i është rikthyer sërish vrasjes së pazbardhur të Andi Malokut në atentatin e 1 Nëntorit të vitit të shkuar. Shoferi i prokurorit Arjan Ndoji mbeti i vrarë pasi drejt mjetit në të cilin ata udhëtonin u qëllua me një breshëri plumbash. Por në një intervistë në “ABC neës” gazetari Artan Hoxha, tha se ndonëse ishte më i pafajshmi në atë ngjarje, emri i Andi Malokut është bërë pis. Sipas dokumetave në kadastër, Maloku figuron pronar i 20 mijë metrave katrorë tokë dhe që sikurse deklaron gazetari me të ardhurat që kishte Andi Maloku nuk mund ta bënte një blerje të tillë.

“Lëviznin edhe materiale që dyshohej se ishin pjesë e fashikujve të grabitur. Rrezikoi të hapte një plagë të madhe, implikimin e pushtetit me mafien e tokave. Në fakt së pari duhet të ishin marrë me ngjarjen, nëse ka përgjegjësi prokurori duhet të hetohet. Nëse provohet, ai prokuror nuk duhet të jetë më në sistem. Kjo ngjarje ka ndodhur në 1 nëntor vitit të kaluar. Ka qenë e paralajmëruar.

Pati hetime dhe zhurmë, pati presion. Sipas deputetit që nxori videon në parlament, atë video ia ka dhënë një nga familjarët e viktimave. Sipas tyre në video ata janë autorët dhe njëri është kapur kurse tjetri jo. Ata pretendojnë se nuk po punohet për të zbardhur të vërtetën.

Ndërkohë ajo çështje është shumë më e thellë. Ka të bëjë me pronësinë e tokave në gjirin e Lalëzit, në një nga zonat më të mira të Shqipërisë. Në atentatin e 1 nëntorit edhe pse objektivi ishin dy të tjerë, nuk është normale që prokurori ka një pozicion të rëndësishëm të ndodhet me personat që thotë qeveria është i përfshirë. Dhe viktimë mbeti një nga më të pafajshmit. Nga hulumtimet më ka rezultuar se nuk është kaq e thjeshtë historia. Në dokumentet e zyrave të Kadastrës së Durrësit edhe ky shoferi nga një familje e varfër ka blerë tokë në gjirin e Lalëzit.

Sot ai ka paguar faturën e dikujt tjetër. Një personazh krejt i ri, emrin e tij e kanë bërë pis. E gjej në Kadastër pronar në një sipërfaqe toke 20 mijë metër katror. 20 mijë metër katro, jam i sigurt që Andi Maloku dhe familjarët e tij nuk kanë pasur kosto ta blejnë. Kush është fshehur pas emrit të të ndjerit, njeriu më i pafajshëm në histori. Është vrarë një i pafajshëm. Ky njeri ka ikur kot dhe familja e tij vuan. Personat e përfshirë në këtë histori kanë guxuar të bëjnë pis edhe emrin e tij”, tha Hoxha.

 

Pas