Rajoni

Arrihet marrëveshja mes Zaev dhe Afrim Gashit,ja institucionet që i merr qeverisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:41 - 05/12/21 |
Opi Nion

Është arritur marrëveshja mes Zoran Zaev dhe kryetarit të Alternativës, Afrim Gashi në Maqedoninë e Veriut. Mediat vendase raportojnë se kjo marrëveshje është nënshkruar që Zaev të arrinte shumicën parlamentare.

Zaev ka thënë se vendit nuk i duhen zgjedhje tjera në këto kohë kur Maqedonia e Veriut është para shumë sfidave dhe bisedimeve me BE-në, bisedimeve me Bullgarinë, luftën me pandeminë Covid-19.

Zaevi tha se Alternativës i janë besuar 3 ministri, tre zëvendësministri e shumë Institucione dhe agjenci të vendit.

Më konkretisht i janë besuar këto institucione:

Ministria e Shëndetësisë

Ministria e Shoqërisë Informatike

Ministria e Diasporës

Gjithashtu i janë besuar edhe 3 zëvendësministri:

Zëvendësministrin e Arsimit dhe Shkencës

Zëvendësministrin e Kulturës

Zëvendësministrin e Bujqësisë

Institucionet më të rëndësishme:

MEPSO, Fondi Pensional dhe Invalidor, Hekurudhat e Maqedonisë, Klinika e Tetovës, Agjencia e Investimeve të Huaja dhe rreth 40 të tjera.

Pas