Bota

Arrihet marrëveshja mes 4 vendeve për të hequr dorë nga varësia e energjisë ruseBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:35 - 17/12/22 |
Opi Nion

Udhëheqësit e Hungarisë, Rumanisë, Gjeorgjisë dhe Azerbajxhanit kanë finalizuar një marrëveshje për një kabull elektrik nënujor që mund të bëhet një burim i ri energjie për BE-në në mes të një krize të shkaktuar nga lufta në Ukrainë, sipas mediave të huaja.

Marrëveshja përfshin një kabllo që kalon në Detin e Zi që do të lidhë Azerbajxhanin me Hungarinë nëpërmjet Gjeorgjisë dhe Rumanisë.

Nëpërmjet këtij projekti, shtetet synojnë që të heqin dorë nga varësia energjisë ruse./Opinion.al

Pas