Kryesore

Arrestimi i Mcgonigal, Rama: E kam takuar, akuzat nuk kanë lidhje me muaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:50 - 25/01/23 |
Opi Nion

Kryeministri Edi Rama ka folur mediat pas përfundimit të mbledhjes me drejtuesit e qarqeve.

Kreu i qeverisë është pyetur lidhur me arrestimin e ish-zyrtarit të FBI në SHBA, McGonigal, duke thënë se nuk është i përfshirë në asnjë akuzë që rëndojnë mbi të.

Kreu i qeverisë pranon se është takuar disa herë me ish-zyrtarin e FBI, por theksoi se qeveria apo ai vet nuk kanë lidhje hetimin që po zhvillohet ndaj McGonigal në SHBA.

“Besoj që njerëzit normalisht duhet të jenë mësuar se këtu opinion ndahet në një pjesë që beson medoemos atë që do të besojë dhe një pjesë që dëgjon dhe reflekton mbi faktet. Kjo është një çështje jo çështje, është e hetuar nga drejtësia amerikane, e cila nuk nxjerr vendime për vrasje pa autorë apo për vrasje nga pakujdesia kur ato bëhen nga dritaret e institucioneve shtetërore dhe nuk ia përton kujt. Në këtë rast ka zero akuzë dhe zero lidhje mes asaj që diskutohet dhe meje dhe Republikës së Shqipërisë. Këto janë derivate të keqleximit të këtushëm, përmendja e emrit si pjesë e një takimi nuk ka asnjë lidhje me përfundimet që ka nxjerrë hetimi në SHBA. Takova një zyrtar të lartë, po, e takova, disa herë. Kjo nuk përbën asnjë arsye për të nxjerrë konkluzione të reja duke parë nga Tirana me dylbitë e politikës së çorollepsjes së njerëzve aq më pak kush jemi para një prove të re në lidhje me 21 janarin dhe kërkesën për hapjen e hetimit të SPAK. Kush e kupton e kupton, unë nuk kam pse komentoj asgjë. Unë dhe qeveria e Shqipërisë nuk ka asnjë lidhje me përfundimin e hetimit për një çështje dytësore të dalë rrugës, ndërkohë që kryesorja është krejt tjetër”, tha Rama.

Pas