-Kulturë

Arrestimi i Leka Zogu I për armëmbajtje, çfarë shkruan gazeta e vitit ‘77


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:26 - 29/08/21 |
Opi Nion

“The Daily Colonist” ka botuar, me 3 prill 1977, në faqen n°44, një shkrim në lidhje me arrestimin e Mbreti Leka Zogu I në Bangkok:

Bangkok – “Tij Leka Mbret Shqptarvet”, i cili e quan veten Mbreti Leka i Shqiptarëve, është arrestuar për armëmbajtje pa leje.

 Ai pretendon të jetë kreu i qeverisë shqiptare në mërgim dhe udhëheqës i një lëvizje guerile për të përmbysur qeverinë komuniste.

 

* Nga Aurenc Bebja, Francë (Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania)

 

 

Pas