Kronikë

“Arrest me burg” për Geldo Hotin, ja roli në ngjarjen e rëndë të Bllokut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:53 - 08/10/18 |
b.f

Gjykata e Tiranës ka lënë me masën e sigurisë “arrest me burg” Geldo Hotin, të arrestuarin për ngjarjen e ndodhur në Bllok pak ditë më parë ku mbeti një person i vrare dhe tre të plagosur. Krimet e Rënda e kanë cilësuar të ligjshëm arrestimin e tij dhe i kanë vendosur masën e sigurisë arrest me burg.

Akuza që është ngritur ndaj tij është “vrasje në rrethana cilësuese” pasi dyshohet se ka qenë i përfshirë në ngjajren që ndodhi në Bllok.

Policia e Shtetit ka zbardhur të shtunën rolin e Geldo Hotit, të arrestuarit të dy ditëve më parë, teksa tentonte të kalonte kufirin për në Greqi.

Geldo Hoti mësohet se ka qëlluar me armë, në momentin që dy grupet janë takuar për të sqaruar një mosmarrëveshje. Hoti, sipas burimeve, është mik me komandon Meviol Bilo dhe ka qëlluar me armë, duke i ardhur në ndihmë këtij të fundit gjatë konfliktit me Fabian Gaxhën.

Ndaj Hotit rëndojnë veprat penale “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave, mbetur në tentativë e kryer në bashkëpunim” si dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”. Geldo Hoti ishte në të njëjtën tavolinë me komandon Merviol Bilo, me të dashurin e këngëtares Ervin Mata si dhe Fabiol Alushin.

Pas