Bota

“Armët nukleare”, Zelensky: Putin s’mund të bëjë vetëvrasje


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:55 - 09/03/22 |
Opi Nion

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thotë se kërcënimet e Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin me armë nukleare janë vetëm blof.

Sipas tij, Putin vepron në këtë mënyrë pasi asgjë tjetër nuk po i funksionon sipas planit, për Ukrainën.

“Mendoj se kërcënimet me armë nukleare janë blof. Është një gjë të jesh vrasës dhe një tjetër të bësh vetëvrasje”, ka thënë Zelensky sot në një intervistë për gazetën gjermane “Die Zeit”.

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka shpallur një ndalim total në SHBA mbi importet ruse të naftës, gazit dhe qymyrit për t’i dhënë një “goditje të fuqishme” Vladimir Putinit.

Kombet e Bashkuara thonë se rreth 2.2 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina që kur nisi lufta. Moska ka njoftuar të tjera armëpushime humanitare për qytete të ndryshme duke përfshirë Kievin dhe Mariupolin.

Një korridor humanitar që u hap të martën do të vazhdojë edhe të mërkurën ka thënë guvernatori i Sumy-t.

Pas