Bota

Arkeologët zbulojnë karrocën e rrallë në Pompei


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:25 - 27/02/21 |
Opi Nion

Një karrocë ceremoniale është zbuluar nga arkeologët pranë qytetit antik të Pompeit. Mjeti me katër rrota u gjet pranë një stalle ku tre vjet më parë u zbuluan edhe tre kuaj, në një vilë në Civita Giuliana.

Ekspertët mendojnë se karroca është përdorur në festa dhe parada dhe kjo konsiderohet një gjetje e jashtëzkonshme. Parku arkeologjik tha në një deklaratë se karroca është e ndërtuar nga elementë hekuri dhe është dekoruar me gdhendje bronzi e  kallaji. Ajo gjithashtu ka litare dhe elementë floreale të ruajtur në një gjendje shumë të mirë.

Arkeologët kanë punuar prej disa javësh për të nxjerrë karrocën e cila u identifikua së pari gjatë një gërmimi në 7 janar.

Pompei, qyteti i varrosur nga vullkani që shpërtheu në Malin Vezuv në vitin 79 pas lindjes së Krishtit, vazhdon të mbetet një thesar arkeologjik./Opinion.al

Pas