Aktualitet

Ardhja e afganëve, Kim: SHBA po punon ngushtësisht me qeverinë shqiptareBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:17 - 17/08/21 |
Opi Nion

Pas takimit me Ministren e Jashtmë, Olta Xhaçka, ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka dhënë një deklaratë për mediat.

Sa i takon arrdhjes së afganëve në vendin tonë, Kim tha se nuk ka një numër konkret pati situata po ndryshon me shpejtësi.

“Patëm një takim shumë të mirë për situatën në Afganistan. Është diçka që bota duhet ta dijë dhe për të cilën ne duhet të jemi krenar për shqiptarët, situata po ndryshon shumë shpejt, SHBA po punon shumë ngushtë me qeverinë shqiptare. Nuk kemi një numër akoma, se situata po ndryshon shumë shpejt, ato do të vijnë  këtu dhe do të shkojnë në destinacion final SHBA, disa po shkojnë direkt në SHBA-ja”, tha Kim.

 Ndërkhohë ministrja Xhaçka tha:“Patëm një takim të frytshëm për një situatë dinamike që po e ndjekim minutë pas minute”.

Pas