Life Style

Aplikacioni për Covid-19 ju vjedh të dhënat personale


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:31 - 29/08/20 |
Opi Nion

Një aplikacion që mendohet se ofron të dhëna për Covid-19 në mbarë botën, në fakt mund të jetë i rrezikshëm për telefonat Android.

Alarmi është dhënë nga ekspertët, të cilët thonë se bëhet fjalë për një aplikacion të quajtur “Aarogya Setu”, që ngjason nga emri me një tjetër aplikacion të certifikuar për gjurmimin e Covid.

Ky aplikacion që është aktiv për celularët Android, është potencialisht i rrezikshëm pasi shfrytëzohet nga hakerat të cilët mund të vjedhin të dhënat tuaja personale në celular.

Përmes këtij aplikacioni, hakerat kanë mundësi të shikojnë mesazhet tuaja, thirrjet telefonike, t’ju gjurmojnë vendndodhjen dhe të kenë gjithashtu akses në mikrofonin e aparatit celular. Ekspertët sugjerojnë që përdoruesit ta fshijnë aplikacionin nga celulari i tyre. / Tv Klan

Pas