Aktualitet

Apeli lë në qeli ish-Ministrin Lefter KokaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:23 - 18/05/22 |
Opi Nion

Gjykata e Posaçme e Apelit, ka lënë sërish në burg ish-Ministrin e Mjedisit Lefter Koka duke mos ndryshuar masën e sigurisë.

Koka kërkoi masë më të butë, me pretendimin se nuk ka kryer shkelje. Megjithatë kjo nuk u pranua nga gjykata, duke e lënë të pandryshuar masën e arrestit me burg.

Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka doli përballë Gjykatës së Posaçme për ankimimin e masës së dytë te arrestit me burg, që lidhet çështjen e inceneratorit të Fierit.

Ditën e djeshme avokati i tij tha se Lefter Koka nuk ka pse të jetë bashkëpunëtor i drejtësisë.

Koka akuzohet se për Inceneratorin e Elbasanit, por edhe në atë të Fierit janë shkelur procedurat për dhënien e koncesioneve por edhe janë konsumuar vepra penale.

Lefter Koka akuzohet për  “Shpërdorim të detyrës”, në bashkëpunim, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose i të zgjedhurve vendorë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale apo i veprimtarisë kriminale”

Pas