Te Fundit

Apeli i Posaçëm kthen për gjykim ”Gërdecin”, reagon avokati i Mediut


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:17 - 24/09/21 |
Opi Nion

Përfaqësuesi ligjor i Fatmir Mediut, Ardian Visha përmes një njoftimi, e ka cilësuar antikushtetues vendimin e Apelit të GJKKO për të rihapur dosjen “Gërdeci”.

Sipas Vishës vendimi përbën një pavlefshmëri absolute e në çdo rast baza motivuese e tij nuk mund te jetë kurrë ligji.

Më tej, Visha thekson se është hera e parë në jurisprudencë kur një gjyqtare e një gjykate të nivelit më të ulët prish vendimin e Gjykatës së Lartë

Njoftimi

Ne cilesine e perfaqesuesit ligjor te z Fatmir Mediu shpreh sa me poshte:

Vendimi i deklaruar ne media nga  Gjyqtarja e Apelit te Posacem, perben nje akt jo Kushtetues dhe pluri-shkeles të Konventes Europiane Per te Drejtat e Njeriut dhe nje sere ligjesh te tjera te vendit..

Ai(vendimi) perben nje pavlefshmeri absolute e ne cdo rast baza motivuese e tij nuk mund te jetë kurre ligji.

Eshte hera e pare ne jurisprudence kur  nje gjyqtare e nje gjykate te nivelit me te ulet prish vendimin e Gjykates Larte!!

Veç të tjerave shkelja e ligjit është e dukshme , sepse e njejta ceshtje(kërkese) është shqyrtuar dhe hedhur poshtë nga gjykata e shkalles pare dhe gjykata e apelit, Tirane në vitin 2019.

Ky vendim hapur cenon parimin e sigurisë juridike, parimin e gjësë se gjykuar, parimin e ligjit favorizues dhe për me tepër synon procedimin për një akuze afati parashkrues i se ciles ka kaluar me kohe.

Pasi te  njihemi me “ arsyetimin” e këtij akti te paligjshëm, do reagojmë me transparencë e me te gjitha mjetet ligjore të përshtatshme.

Avokat Ardian Visha

Pas