Bota

Anthony Albanese zgjidhet kryeministër i Australisë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:17 - 21/05/22 |
Opi Nion

Anthony Albanese do të jetë kryeministri i ardhshëm i Australisë pasi udhëhoqi Partinë Laburiste drejt fitores së parë zgjedhore në pothuajse një dekade.

Një nga politikanët më jetëgjatë të vendit, ai u premtoi votuesve “ndryshim të sigurt” ndërsa punonte për të larguar koalicionin konservator Liberal-Nacional ,i cili ka qenë në pushtet që nga viti 2013.

59-vjeçari me origjinë italiane arriti të sigurojë shumicën e nevojshme për të rikthyer Partinë Laburiste në pushtet.

Kryeministri aktual Scot Morison pranoi humbjen e tij ndaj Albanese duke e uruar atë për suksesin e tij zgjedhor teksa e përshkroi situatën në vend si koha e trazirave të mëdha.

59-vjeçari Albanese është rritur në banesa sociale vetëm me nënën e tij që si burim kryesor të të ardhurave kishte vetëm pensionin  e saj të invaliditetit.

Deri në moshën 15-vjeçare Albanese e dinte se babai i tij kishte humbur jetën përpara se ai të lindte , por më pas mësoi të vërtetën se mamaja e tij kishte ngelur shtatzënë me një burrë të martuar që jetonte në Europë.

Tri dekada më vonë ai udhëtoi për në Itali për t’u takuar me babain e tij Carlo Albanese dhe vëllezërit e tij.

Pas