Kryesore

Anëtarësimi në NATO, Kosova ngre grupin institucional të punës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 13:17 - 09/03/22 |
Opi Nion

Qeveria e Kosovës ka ngritur grupin ndërinstitucional të punës për integrimin e Kosovës në NATO.

Kryeministri Albin Kurti në mbledhjen e Qeverisë së Kosovës tha se duke pasur parasysh prioritetin strategjik kryesor për anëtarësim në NATO, Ministria e Punëve të Jashtme ka propozuar formimin e Grupit për integrimin e vendit në NATO.

“Objektivat kryesore të këtij grupi do të jenë avancimi i Kosovës për anëtarësim në NATO dhe intensifikimi i bashkëpunimit me aleatët ndërkombëtar”, tha kryeministri Albin Kurti.

Qeveria e Kosovës po ashtu, pezulloi përkohësisht regjimin e vizave hyrëse për shtetasit e Ukrainës që do të hyjnë në Kosovës.

Pas