Aktualitet

Ambasada Ruse në Tiranë: Të gatshëm të sjellim “Sputnik-V” në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 17:45 - 28/12/20 |
Doriana Çepunaj

Ambasada e Rusisë në Tiranë ka bërë me dije se Rusia është e gatshme të sjellë vaksinën e saj “Sputnik-V” në Shqipëri.

Ambasada Ruse, përmes një postimi në “Facebook” i është drejtuar Endri Fugës, drejtor i komunikimit në kryeministri, të cilit  i bën me dije se Fondi Rus i Investimeve Direkte është autorizuar të zhvillojë negociata me vendet, të cilat janë të interesuara për të blerë vaksinat kundër COVID-19.

Gjithashtu, Ambasada e Rusisë në Tiranë  bën me dije se vaksinimi me “Sputnik-V” tashmë filloi në Rusi dhe në Argjentinë, ndërkohë më shumë se 50 vende kanë aplikuar për të blerë 1,2 miliard dozë të preparatit.

Postimi i Ambasadës Ruse në Tiranë

I nderuar z. Endri Fuga,

Ju bëjmë me dije se Fondi Rus i Investimeve Direkte (https://rdif.ru/Eng_Index/) është autorizuar të zhvillojë negociata me vendet, të cilat janë të interesuara për të blerë vaksinat kundër COVID-19. Nuk kemi dyshime se Rusia është e gatshme të sjellë vaksinën e saj “Sputnik-V” edhe në Shqipëri. Vaksinimi me “Sputnik-V” tashmë filloi në Rusi dhe në Argjentinë, ndërkohë më shumë se 50 vende kanë aplikuar për të blerë 1,2 miliard dozë të preparatit. Në çdo rast, e përsërisim informacionin e postuar më parë për karakteristikat dhe avantazhet e saj në krahasime me një serë vaksinash të tjera.#stopkoronavirus #ndalCOVID19 #SputnikV/ / Opinion.al

Pas