Aktualitet

Altin Dumani merr zyrtarisht detyrën: SPAK duhet të kalojë në një fazë tjetërBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:17 - 19/12/22 |
Opi Nion

Është prezantuar këtë të hënë kreu i ri i SPAK, Altin Dumani. Në nisje të fjalës së tij Dumani falënderoi kolegët të cilët garuan me të për postin e kreut të Prokurorisë së Posaçme dhe po ashtu ish-drejtuesin Arben Kraja.

Ndër të tjera Dumani kërkoi bashkëpunim me kolegët për të zhvilluar një luftë agresive kundër korrupsionit të çdo lloji niveli dhe krimit të organizuar.

Falenderoj Këshillin e Lartë të Prokurorisë që më bësoi drejtimin e Prokurorisë së Posaçme në 3 vitet e ardhshme, besimin që më dhatë do ta përdor në funksion të ndërtimit të një institucioni të suksesshëm të ndjekjes penale, i aftë për t’u përballur me korrupsionin e çdo niveli dhe krimin e organizuar.

Ky besim i dhënë më bën që të angazhohem maksimalisht në pasjen e një prokurorie sipas vizionit të cilin unë e bëra dhe gjatë garamit para KLP. Falenderoj kolegët e mi të nderuar, z.Xholi dhe z.Kondili, për garimin dinjitoz dhe i vlerësoj për vlerat që ata përfaqësojnë. Një falenderim i veçantë për z. Kraja i cili ka meritën e padiskutueshme në krijimin e një prokurorie funksionale. Të gjithë e dimë sa e vështirë është të ndërtosh një shtëpi të re nga themeli, pasi duhet të kujdesesh për çdo detaj. Z.Kraja ju patët barrën që të përballoni problematikën dhe vështirësitë që shoqëruan krijimin e këtij institucioni. Sot, falë edhe kontributit tuaj të çmuar, kemi një prokurori funksionale me një bilanc pozitiv dhe e gatshme për t’u përballur me sfidat që e presin.

Për secilin prej nesh këto 3 vite kanë qenë shumë të vështira pasi na është dashur të përballemi me shumë sfida dhe vështirësi. Pavarësisht këtyre vështirësive, secili prej nesh ka patur kontributin e tij në rezultatet e Prokurorisë së Posaçme, ndaj ju shpreh mirënjohjen për angazhimin dhe sakrificat tuaja.

Pas këtyre 3 viteve, Prokuroria  e Posaçme do të kalojë tashmë në një fazë tjetër, dhe që është ajo e një lufte më agresive ndaj korrupsionit të zyrtarëve të çdo niveli si dhe krimit të organizuar. Tashmë kemi një Prokurori e cila është në funksion të plotë në përbërje të së cilës jemi 17 prokurorë, kemi tashmë Byronë Kombëtare të Hetimit funksionale. Gjithashtu, kemi dhe diçka tjetër pozitive që kemi fituar eksperiencë në këto 3 vite punë” -tha Dumani.

Pas