Rajoni

Albin Kurti: Qeveria u rrëzua për shkak të punës së mirë


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:25 - 03/05/20 |
el ida

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti ka bërë një përmbledhje të punëve të qeverisë së drejtuar prej tij në këto 3 muaj.

Në një video-mesazh, Kurti u shpreh se qeveria e tij është rrëzuar për shkak të punës së mirë dhe angazhimit në luftimin e korrupsionit.

“Këta muaj kanë qenë vërtetë me plot ngjarje dhe nuk ka dyshim që ngjarja më rëndë ka qenë kjo me virusin korona. Më vjen keq që është dashur ta përjetoni në kulmin e një pandemie edhe dramën e shkaktuar me rrëzimin e Qeverisë me 25 mars. Ne po e menaxhonim mirë pandeminë dhe po e zbatonim mirë programin qeverisës. Arsye për rrëzim nuk kishte, por duhet ta kuptoni që Qeverisa nuk u rrëzua për shkak të mospunës së saj, por pikërisht për shkak të punës së mirë në luftimin e korrupsionit dhe ç’kapjes së shtetit nga korrupsioni. Presidenti, opozita dhe partneri ynë i koalicionit u bënë bashkë që krizës shëndetësore t’ia shtonin edhe një të tillë politike. Kriza politike ishte e paarsyeshme dhe e panevojshme”, u shpreh ai.

“Me mua si kryeministër nuk lejojmë as shpallje të panevojshme të gjendjes së jashtëzakonshme dhe as gjymtim presidencial të territorit të Kosovës”, shtoi Kurti./Opinion.al

Pas