Sport

Alban Beqiri në gjysmëfinale të Kampionatit Botëror të Boksit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:09 - 02/11/21 |
Opi Nion

Boksieri shqiptar Alban Beqiri tashmë ka siguruar një vend në gjysmëfinale në Kampionatin Botëror të Boksit që po zhvillohet në Beograd.

Beqiri ka mposhtur jordanezin Zeyad Eashash me rezultatin 4-1, duke shkruar historinë e boksit shqiptar, pasi bëhet boksieri i parë kuqezi që arrin të shkojë mes 4 më të mirëve në botë dhe të duelojë për medalje.

Në këtë botëror, në turin e parë, Beqiri fitoi ndaj kenianit Boniface Maine dhe më pas eliminoi lituanezin Saimonas Banys (turi i dytë).

Në sfidën e tretë ai mundi Eduardo Beckford të Panamasë, ndërsa sot triumfoi ndaj jordanezit Zeyad Eashash në çerekfinale. Falë këtij suksesi, Beqiri hyn mes 4 boksierëve më të mirë në botë në peshën 71kg dhe tashmë është në zonën e medaljeve.

Pas