Aktualitet

Alarmi i Kryeministrit francez: Sulme me armë kimike e biologjike


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:11 - 19/11/15 |
b.f

Kryeministri i Francës, Manuel Valls deklaron se terroristët mund të kryejnë sulme me armë kimike apo biologjike.

“Nuk duhet të përjashtojmë asgjë. E them me plot përgjegjësi. Por ne e dimë dhe e mbajmë në mendje se ekziston një rrezik edhe nga armët kimike dhe nga ato bakteriale”, ka thënë Valls, transmeton arbresh.info.

“Imagjinata makabër e projektuesve të terrorizmit është e pakufi”, ka shtuar ai. Franca po përballet me një situatë alarmante që nga e premtja kur një grup terroristësh ka realizuar sulme serike terroriste në Paris, duke lënë të vrarë të paktën 129 persona.

Ai u tha deputetëve se “terrorizmi goditi Francën, jo për shkak të asaj që është duke bërë në Irak dhe Siri … por për atë që është”.

Valls gjithashtu bëri thirrje për Evropën të miratojë masa për shkëmbimin e informacionit në lidhje me pasagjerët e linjave ajrore, si një mënyrë për mbrojtjen e sigurisë kolektive.

KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

    Pas