Aktualitet

Akuzat për Xhaçkën, Forcat Ajrore: Në 1 vit e përdori 4 herë helikopterin


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:58 - 01/12/20 |
el ida

Forcat Ajrore Shqiptare kanë reaguar lidhur me akuzat e Partisë Demokratike ndaj Ministres Xhaçka për përdorimin e helikopterit ushtarak për qëllime të fushatës elektorale.

Në reagimin e tyre, Forcat Ajrore shprehen se informacioni i përcjellë nga PD është i pasaktë dhe se ministrja Xhaçka i ka përdorur mjetet ajrore vetëm 4 herë brenda 1 viti.

 Reagimi i plotë

Forca Ajrore: Informacioni i përcjellë i pasaktë dhe përbaltja ndaj nesh e papranueshme

FAj: Gjatë muajve të fundit, jo 22 por 338 fluturime në të gjitha qarqet e vendit

FAj: Nuk ka asnjë shpërdorim misioni dhe kapacitetesh

FAj: Detyrë e jona gatishmëria e mjeteve, kontrolli i hapësirës, emergjencat dhe asistenca për drejtuesit e shtetit

FAj: Në një vit Xhacka përdori mjetet ajrore vetëm 4 herë në Shkodër, Dibër e Gjirokastër

FAj: Udhëtimet e Xhaçkës në 3 qarqe ku FA ka strukturat e saj rajonale te mbrojtjes civile

FAj: Përdorimi i mjeteve ajrore, e drejtë ligjore e Ministrit të Mbrojtjes

FAj: Zëri buxhetor për fluturime i shpenzuar vetëm 22% e buxhetit vjetor për fluturimet stervitore.

FAj: Nuk ka shpërndorim fondesh, mjetesh e njerëzisht në Forcën Ajrore

 

 

Pas