Aktualitet

Nesër skadon ora policore, a do të ketë masa të reja shtrënguese?


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:24 - 01/12/20 |
Opi Nion

Nga dita e nesërme do të përfundojë afati 3 javor i  orës policore e vendosur më 11 nëntor nga Komiteti i Ekspertëve për ndalimin e qarkullimit dhe mbylljen e barve e restoranteve pas orës 22;00.

Këto masa shtrënguese për parandalimin e përhapjes së pandemisë COVID-19 hynë në fuqi më 11 nëntor e do të zbatoheshin për tre javët në vijim. Ndërkohë, autoritetet kanë njoftuar se në varësi të situatës do të njoftohej për kufizimet e reja.

Këto masa do të hyjnë në fuqi ditën e mërkurë në 11 Nëntor dhe do të zgjasin deri në 3 javë. Masat do të rishikohen çdo javë në varësi të situatës dhe dinamikës së ngjarjeve”, njoftoi MSH.

Kujtojmë që kufizimet përfshinin lëvizjen e kufizuar të automjeteve dhe këmbësorëve nga ora 22:00 deri në orën 06:00 të mëngjesit, mbylljen e bareve dhe restoranteve si dhe rekomandoi punën e administratës nga shtëpia.

Duke qënë që afati përfundon nesër nuk dihet nëse Ministria e Shëndetësisë do të njoftojë per kufizime të reja apo do të shtyjë orën policore të vendosur tre javë më parë, nisur nga fakti që shifrat e të infektuarve kanë shënuar rritje.

Kujtojmë që ditën e sotme, Kryeministri Rama deklaroi se ende nuk janë diskutuar masa të reja shtrënguese para festave të fundvitit, megjithatë nuk përjashtohet një mundësi e tillë në varësi të pandemisë së Covid-19./ Opinion.al

Pas