Bota

Akuzat për ngacmime seksuale, përse Biden kërkon dorëheqjen e Cuomo  


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:52 - 04/08/21 |
Opi Nion

Guvernatori i Nju Jorkut, Andrew Cuomo, një prej anëtarëve më të mbështetur të Partisë Demokratike në vite, është tashmë nën presionin e dorëheqjes nga drejtuesit dhe kolegët e tij.

Pasi hetuesi i lartë i shtetit doli në përfundimin se ai ngacmonte në mënyrë të paligjshme shumë bashkëpunëtore femra, përfshirë punonjëse të shtetit, aleatët e partisë përfshirë mikun e tij të vjetër Joe Biden i bënë thirrje që të jepte dorëheqjen.

Zoti Cuomo i mohon akuzat duke u shprehur se këto janë keqkuptime të lidhura me formimin kulturor dhe brezat.

Kush është Andrew Cuomo?

Ai është pjesë e një dinastie politike demokrate, babai i tij i ndjerë ishte gjithashtu guvernator dhe jashtëzakonisht popullor. Shumë e nxitën atë të kandidojë (dy herë) për president, por ai refuzoi.

Vëllai i tij Chris është një prezantues i CNN dhe ai e ka intervistuar vëllain e tij disa herë. Hetimi i fundit nuk u mbulua nga prezantuesi televiziv në emisionin e tij të së martës mbrëma.

Pse ka thirrje për të dhënë dorëheqjen?

Hetimi civil (dhe jo penal) nga Prokurorja e Përgjithshme e Nju Jorkut Letitia James përcaktoi se Cuomo kishte ngacmuar 11 gra gjatë karrierës së tij më shumë se një dekadë në detyrë.

Hetimi filloi në vitin 2020 pasi disa gra akuzuan publikisht guvernatorin për sjellje seksuale.

Hetuesit kaluan pesë muaj duke folur me gati 200 persona, përfshirë anëtarët e stafit dhe disa nga ata që bënë ankesa kundër tij. Dhjetëra mijëra dokumente, tekste dhe fotografi u rishikuan si pjesë e hetimit.

Ai tani po përballet me një hetim penal në Albany, kryeqyteti i shtetit të Nju Jorkut. Hetuesit e qarkut në shtet po hapin gjithashtu hetime të veçanta, nën dritën e raportit.

Çfarë pretendojnë gratë?

Njëmbëdhjetë gra kanë akuzuar Guvernatorin Cuomo për ngacmim seksual.

Tetë gra, akuzojnë se ai bëri komente ofenduese, mospërfillëse ose seksuale.

Shtatë gra, mendohet se ai i preku ose i preku në mënyrë të papërshtatshme të paktën një here.

Ai i puthi katër gra pa pëlqimin e tyre.

Thuhet se Cuomo futi duart nën bluzën e një asistenteje për të prekur gjoksin e saj, ndërsa një ndihmëse tjetër tha se ai e pyeti nëse ishte e hapur për seks me një burrë më të vjetër.

Në deklaratën e tij, Cuomo tha: “Unë dua që ju të dini drejtpërdrejt nga unë se unë kurrë nuk kam prekur askënd në mënyrë të papërshtatshme ose kam bërë sjellje të papërshtatshme seksuale. Unë jam 63 vjeç. Kam jetuar tërë jetën time të rritur në publik. Kjo nuk është ajo që jam. Dhe nuk është ai që kam qenë ndonjëherë”./Opinion.al

 

Pas