Kryesore

Akuzat ndaj Thaçit/Meta:Pala që bëri genocid ka strategji njollosjen e UÇK


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:59 - 26/06/20 |
Al Do

Presidenti Ilir Meta ka folur lidhur me akuzat e ngritura nga dhoma speciale e prokurorit në Hagë ndaj Presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK, Kadri Veseli.

Meta u shpreh i sigurt se këto sfida do të përballen me urtësi dhe dinjitet dhe do të provojë pastërtinë e luftës së UÇK-së.

Nga ana tjetër ai tha se Serbia e ka kthyer në strategji njollosjen e luftës së UÇK gjatë këtyre 20 viteve pas konfliktit në Kosovë.

Çështja e dytë e rëndësishme është zhvillimi i fundit lidhur me aktakuzat të bëra publike ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe njëkohësisht ish–Kryetarit të Kuvendit dhe Kryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, zotit Kadri Veseli.

Natyrisht që ky është një zhvillim mjaft sfidant, që absolutisht jam i sigurt do të përballohet me shumë urtësi, unitet dhe largpamësi. Jo vetëm nga këto dy përsonalitete, në radhë të parë nga Presidenti i Kosovës, i cili gjithashtu ka qenë edhe udhëheqësi kryesor politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, por edhe nga zoti Veseli. Mbi të gjitha duke vlerësuar se kjo nuk është një sfidë e tyre në planin individual, apo institucional.

Jam gjithashtu i bindur se kjo do përballohet me shumë dinjitet dhe përgjegjshmëri, jashtë kalkulimeve afatshkurtra nga e gjitha klasa politike në Kosovë.

Nuk është hera e parë, që ndaj udhëheqësve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kemi aktakuza.

Të gjithë tashmë e kemi eksperiencën e këtyre 20 viteve, ku pala e humbur, që shkaktoi luftën dhe gjenocidin, që ishte dhe vetë përgjegjëse për krijimin e UÇK-së si e vetmja rrugë për të fituar lirinë dhe dinjitetin njerëzor, si dhe për t’i shpëtuar eksterminimit nga populli i Kosovës, e ka kthyer në një strategji të sajën, njollosjen e UÇK-së. Jo vetëm kaq, por mundësisht edhe dëmtimin e funksionimit të shtetit të Kosovës, pavarësia e të cilit, jo vetëm është njohur dhe konfirmuar nga Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë prej shumë kohësh, por njëkohësisht ka treguar që është një faktor stabiliteti në rajonin në të cilin në jetojmë.

Me këtë rast, unë dua të shpreh edhe njëherë solidaritetin tim edhe si President i Republikës, por edhe si mik edhe si shok me Presidentin e Kosovës, por edhe me Kryetarin e PDK-së zotin Veseli dhe jam i sigurt që ata do ta përballojnë me mjaft dinjitet dhe përgjegjësi këtë moment, duke bërë dhe një shërbim tjetër për të konfirmuar drejtësinë e luftës së UÇK-së, por edhe për të rrëzuar këtë strategji tepër të gabuar dhe provokative, që kërkon të mbajë peng të gjithë rajonin tonë dhe të ngadalësojë proceset e integrimit europian dhe mundësisht të minojë ato të integrimit euro-atlantik, siç e keni vënë re edhe në disa vende te tjera fqinje.”, tha Meta. /Opinion.al

Pas