Aktualitet

Akuzat e PD/ Agron Neza: Marrëdhënia që kam me Berishën, Ramën dhe ish-zyrtarin e FBIBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:07 - 25/01/23 |
Opi Nion

Ka reaguar Agron Neza, një nga personat që përmendet në hetimet që po zhvillohen në SHBA ndaj ish-zyrtarit të FBI, Charles Mcgonigal.

Neza shprehet për “EuroNews”, se me Ramën është takuar në vitin 2017 në zyrën e Kryeministrisë, nëpërmjet McGonigal të cilin e kishte mik.

Po ashtu, Agron Neza konfirmon se është takuar edhe disa herë të tjera me Ramën, por nuk kanë diskutuar asnjëherë për çështje biznesi.

Neza i cilëson shpifje akuzat e kryetarit të PD, Sali Berisha, teksa thekson se babai i tij ka qenë një nga njerëzit më të afër të kryedemorkatit.

Reagimi i Agron Nezës

Babai im, Bajram Neza, që Saliu e kishte një nga miqtë më të afërt, ka qenë një nga drejtuesit e Tropojës nga fillimi i viteve 70’ deri në 1987 dhe diku në 1983-1984. Me Kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama jam prezantuar diku në vjeshtën e vitit 2017 nëpërmjet mikut tim Charles Mcgonigal, ish-Drejtor i Zyrës së Kundërspiunazhit të FBI-së për Nju Jorkun, në ndërtesën e Zyrës së Kryeministrit, takim që zgjati ndoshta më pak se dy minuta. Pas këtij takimi, jam takuar dhe disa herë të tjera dhe në këto takime ka pasur edhe njerëz të tjerë. Nuk mund të them që Kryeministri i Shqipërisë është miku im, e as unë miku i tij përveçse një i njohur. Asnjëherë me kryeministrin Rama nuk kam biseduar çështje biznesi dhe as parash, e gjithashtu mund të them të njëjtën gjë dhe për stafin e tij, me të cilët mund të njihem, siç njoh dhe kam miq dhe të PD, PR, PSD, PL e të tjera parti në Shqipëri. Përsa i përket problemit që Sali Ram Berisha po flet, duke shpifur se paratë që i kam dhënë mikut tim Charles McGonigal janë para të Kryeministrit Edi Rama apo njerëzve të tij, kjo kategorikisht nuk është e vërtetë.

Pas