Aktualitet

Akuza/Përfaqësuesi i ambasadës turke në gjykatën e Tiranës, shtyhet seanca


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:45 - 13/01/20 |
Opi Nion

Ditën e sotme u zhvillua në Gjykatën penale të Tiranës seanca për Selami Shimshek miku i Harun Celik, të dy të kapur me vizë të falsifikuar kanadeze.

Selami Shimshek, në përpalljen e tij në Gjykatën e Tiranës do të gjykohet në bazë të provave të prokurorisë nën akuzën e falsifikimit të vizës kanadeze me të cilën ai do të tentonte të kalonte kufirin shqiptar.

Selami Shimshek i ka paraprirë situatës, ndryshe nga Harun Celik i cili u gjykua me procedura të përshpejtuara. Po ashtu, ai ka tentuar të zgjedhë një proces normal. Shimshek ka treguar përballë grupit hetimor kalvarin e vuajtjeve, dhe mënyrën se si ka ardhur në Tiranë, dhe se si u bë falsifikimi i vizës.

Sipas dëshmisë së shtetasit turk është ndaluar në 8 gusht, ai ka hyrë nga Kosova në territorin shqiptar nga pika kufitare e Morinës. Mbrojtja e Shimshek ka kërkuar në seancën paraprake gjykim të shkurtuar, kërkesë së cilës i qëndon edhe në seancën e sotme.

Sipas prokurorisë, viza për në Kanada ka qenë e falsifikuar, ndërsa pasaporta e tij turke ka qenë në rregull. Pas marrjes në pyetje ka deklaruar në mënyrë të hollësishme në lidhje me gjithë përgatitjen për pajisjen me vizën fallso. Ka paguar 5 mijë euro për këtë vizë. Nga akti i ekspertimit teknik, ka rezultuar se viza është tërësisht e falsifikuar.

Në këto kushte ai është arrestuar për veprën penale të falsifikimit të vizave, ndërsa provat vërtetojnë se është fajtor.

Ndërkohë, Prokuroria kërkon që kërkesa të merret parasysh edhe kërkesa e Shimshek për gjykim të shkurtuar. Gjë e cila është pranuar nga Gjykata e Tiranës.

Lidhur me këtë çështje, Prokuroria kërkoi shtyrjen e seancës për një datë tjetër, për përgatitjen e konkluzioneve përfundimtare të pretencës./Opinion.al

Pas