Kronikë

Aktori vrau veten dhe gruan në ditëlindjen e tij, fëmijët e çiftit thirrën: MamaBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:39 - 07/08/22 |
Opi Nion

Florind dhe Ornela Belliu përkatësisht 35 dhe 28 vjeç, u gjetën të pajetë oborrin Cruger Ave. në Pelham Parkway South në Morris Park, jashtë Mosholu- Pelham Greenëay rreth orës 09:15, sipas policisë. Çifti shqiptar ra nga një apartament në katin e gjashtë të ndërtesës, ndërsa hetuesit dyshojnë se vdekja e çiftit shqiptar në Bronx, nuk ishte pjesë e një pakti vetëvrasës, por një përleshje që u kthye në vdekjeprurëse.

Një grua e moshuar, që besohet të jetë nëna e të vdekurit, u rrëzua në trotuarin e nxehtë përpara ndërtesës dhe shërptheu në të qara pasi u njoftua se askush nuk mbijetoi, thanë dëshmitarët.

Fqinjët u përpoqën ta ngushëllonin gruan, por ajo nuk mund të qetësohej, tha një fqinj që do ta identifikonte veten vetëm si Juju.

“Ajo nuk ndjehet mirë. Ajo sapo humbi djalin e saj”, tha ajo. Ky është i dashuri i saj, ky është fëmija i saj.”

Edhe portieri i godinës Sajdi Perkaj ngushëlloi nënën e pikëlluar.

“Sot kishte ditëlindjen, më tha nëna e tij. Familja e saj është në Shqipëri”, tha Perkaj.

“Ne e dimë që ata janë shqiptarë, si ne. Unë i shoh çdo ditë bashkë”, tha ai. “Ne nuk e kuptuam se kishte diçka që nuk shkonte. Ata jetuan këtu për tre muaj”, u shpreh.

 Fëmijët e çiftit ishin brenda banesës të padëmtuar, thanë policët. Një dritare mbi rrugicën nga e cila policët dyshojnë se kanë rënë mbeti e hapur ndërsa policia po krihte vendin e ngjarjes.

Fqinjët thanë se çifti jetonte atje me djemtë e tyre.

“Ata ishin fëmijë super të mirë, dy djem të vegjël”, tha fqinji Giovanni Resto për Daily Neës.

“Ata po luanin me qenushin tim dy ditë më parë. Edhe prindërit ishin vërtet të mirë. Gruaja ishte super e bukur. Djaloshi ishte pak i turbullt, por një familje e bukur.”

Dyshja mund të kenë debatuar para se të vdisnin, thanë fqinjët.

“Dikush tha se kishte ulërima,” tha Steve Iurilli, 63 vjeç. “Pashë një çantë në zjarrfikësin, ndoshta ajo po përpiqej të largohej.”

Porter Harold Jonson, 60 vjeç, vuri re se diçka nuk po shkonte me burrin.

“E pashë mbrëmë, i thashë: “A je mirë?”, sepse sytë e tij ishin shumë të hapur. Sytë e tij ishin me të vërtetë të zmadhuar, sikur të ishte i zemëruar.”

Një punëtor ndërtimi aty pranë dëgjoi rënien e çiftit dhe vrapoi për të parë se çfarë ndodhi, kujton fqinji Frank Mussemeci.

“Ai po pinte kafe aty”, tha Mussemeci, 50 vjeç. “Dhe ata dëgjuan një zhurmë të madhe si një copë çeliku që përplaset në tokë, si ‘bum'”.

Një fëmijë u dëgjua duke bërtitur “Mami! Mami!” disa sekonda pas zhurmës, tha Mussemeci.

Sapo u zbuluan trupat jashtë pati aq shumë zhurmë sa fqinja Alba Rivera, 67 vjeçe, mendoi se ndërtesa ishte në flakë.

“Shpresoj të mos e shoh më kurrë këtë,” tha banorja  e goditur i tronditur. “Lutjet e mia shkojnë për ta

Pas