Bota

Agjencia Europiane e Barnave nis vlerësimin për vaksinën ruse


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:10 - 04/03/21 |
el ida

Agjencia Europiane e Barnave ka filluar vlerësimin e vaksinës ruse Sputnik V. Në një njoftim për shtyp, EMA specifikon që ishte dega gjermane e grupit farmaceutik rus R-Pharm, ajo që paraqiti kërkesën për BE.

Vendimi për të filluar rishikimin në kohë reale, bën me dije Ema, bazohet në rezultatet e studimeve laboratorike dhe studimeve klinike për të rriturit. Rishikimi do të vazhdojë derisa të ketë prova të mjaftueshme për aplikimin zyrtar për një autorizim të tregut.

EMA nuk është në gjendje të parashikojë kohën e nevojshme, por thotë se “duhet të duhet më pak kohë sesa normalja për të vlerësuar një aplikim të mundshëm për shkak të punës së bërë gjatë rishikimit progresiv”.

Autoriteti do të komunikojë më tej kur të jetë dorëzuar aplikimi për autorizimin e tregut për vaksinën.

“Pas aprovimit nga EMA të vaksinës Sputnik V kundër Covid, ne do të jemi gati të sigurojmë vaksina për 50 milion Evropianë duke filluar nga Qershori 2021”, tha kreu i Fondit Rus për investime të drejtpërdrejta Kirill Dmitriev, në një shënim të kompanisë cituar nga Interfax./Opinion.al

Pas