Bota

Afganistan/ Ish-presidenti u largua, vëllai i tij bashkohet me talebanët


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:16 - 21/08/21 |
Opi Nion

Vëllai i ish -presidentit të Afganistanit Ashraf Ghani, Hashmat Ghani Ahmadzai, thuhet se ka njoftuar mbështetjen e tij për talebanët. Sipas raporteve të mediave, Hashmat u zotua për mbështetjen e tij në prani të udhëheqësit talebanë Khalil-ur-Rehman dhe studiuesit fetar Myfti Mahmood Zakir.

Më herët, Hashmat kishte bërë një deklaratë në të cilën kishte thënë se vëllai i tij Ashraf Ghani ishte në një vend të Lindjes së Mesme pasi iku nga Afganistani.

Ai kishte thënë se nuk kishte pasur viktima që nga ardhja e talebanëve dhe se korrupsioni ishte i zakonshëm nën drejtimin e vëllait të tij, Ashraf Ghani.

Hashmat kishte thënë se shpresonte që talebanët të sillnin paqe për popullin afgan.

Ndërkohë ish-presidenti, Ashraf Ghani tha se shpresonte të kthehej në Afganistan, pasi kishte emigruar drejt Emirateve të Bashkuara Arabe pas marrjes së pushtetit nga talebanët./Opinion.al

Pas