Aktualitet

Aeroporti i Vlorës/ Rama: U përballa me vlonjatët, janë kampionë të padurimit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:40 - 28/11/21 |
Opi Nion

Gjatë fjalës së tij në ceremoninë e nisjes së punimeve në Aeroportin e Vlorës, kryeministri Rama tha se Vlora ka në historinë e saj transportin ajror, me një aerodrom që në vitin 1920,dhe në këto gjurmë sipas Ramaës do të nisë një histori e re, me ndërtimin e aerportit të ri.

Më tej ai u shpreh se në këtë projekt i është dashur të përballojë padurimin e Vlonjatëve, për të cilët me batutë tha se janë kampionët e padurimit.

 “Vlora ka historinë e saj për transportin ajror, këtu ku ndodhemi është ndërtuar dhe aerodromi që në 1920, i cili përdorej për arsye ushtarake. Në këto gjurmë ne sot fillojmë një histori të re, me një mik të mirë, me një njeri më të shquar të sipërmarrjes sonë. Personalitet që me veprat e tij e ka cuar emrin në shumë vende të botës, çmohet prej shumë njerëzve për veprat që ka bërë. Kam nderin ta konsideroj mikun tim, bacën Bexhet, për përshirjen në këtë aventurë të përbashkët. Për të ardhur deri këtu ka qënë më e vështira, për dreq duhej bërë në Vlorë, mu desh të përballoja të gjithë padurimin e Vlonjatëve që dihet se janë kampionët e padurimit në të gjithë universin shqiptar”, tha kryeministri./Opinion.al

Pas