Bota

Aeroporti i Kabulit, vritet një roje afgane e sigurisë, 3 të plagosur


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:56 - 23/08/21 |
Opi Nion

Vijon të jetë në kaos aeroporti i Kabulit, aty ku mijëra afganë përpiqen të largohen nga vendi për ti shpëtuar regjimit të egër të talebanëve.

Sipas BBC, mëngjesin e së hënës ka pasur përplasje me armë zjarri mes personave të armatosur të paidentifikuar dhe forcave të sigurisë në hyrje të aeroportit të Kabulit.

Një roje afgane u vra dhe tre të tjerë u plagosën, thanë zyrtarët gjermanë, ndërsa forcat amerikane dhe gjermane u përfshnë gjithashtu në incident.

Aeroporti ka qenë një skenë kaosi gjatë gjithë javës së kaluar që nga marrja e Kabulit nga talebanët.

Një zyrtar i NATO -s i tha Reuters të Dielën se të paktën 20 persona kishin vdekur brenda dhe përreth aeroportit që nga fundjava e kaluar./Opinion.al

Pas