-U tha në Opinion

A ka ndihmuar ambasada me informacione në SPAK për Metën? Flet Yuri KimBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 21:17 - 29/09/22 |
Opi Nion

Kryediplomatja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim është pyetur në emisionin “Opinion” nëse SHBA ka ndihmuar me informacion SPAK për hetimi ndaj kryetarit të PL, Ilir Meta mbi mënyrën e lobimit në Amerikë.

Ambasadorja e SHBA ka refuzuar të komentojë hetimet ndaj Metës, duke thënë se kjo është një çështje që i takon vetëm drejtësisë.

 Pjesë nga intervista

Blendi Fevziu: Ka një hetim nga SPAK mbi mënyrën e lobimit nga Z. Meta në Uashington, në SHBA e keni ndihmuar SPAK-un me informacion nga instucionet tuaja?

Ambasadorja Kim: Nuk mund të komentoj për këtë.

Blendi Fevziu: Ka shumë akuza kundër Z. Meta në SPAK, nga persona të ndryshëm, institucione të ndryshme të vogla. Mendoni se është fushatë kundër një partie të opozitës?

Ambasadorja Kim: Mendoj që këto i heton dhe vendos SPAK. Nuk është diçka për diplomatët, apo politikanët apo gazetarët…

Blendi Fevziu: Jo, sepse kjo çështje e lobimit në Shtetet e Bashkuara ka nevojë edhe për ndihmën e institucioneve amerikane. Pa ndihmën e institucioneve amerikane, nuk mund ta hetojnë çështjen?

Ambasadorja Kim: Po, si parim i gjerë, i përgjithshëm, kur marrim një kërkesë për informacion nga partnerët e ligjzbatimit kudo në botë dhe ku kemi atë që njihet si traktat i ndihmës ligjore të ndërsjellë, përpiqemi ta ndihmojmë njëri-tjetrin duke ofruar informacion.

Pas