Aktualitet

6 Marsi/ I dënuar për armëmbajtje pa lejë, Prokuroria verifikon kandidatin e PDBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 15:53 - 19/02/22 |
Opi Nion

Me kërkesë të KQZ, Prokuroria e Përgjithshme ka nisur një verifikim të thelluar për kandidatin e PD në Bashkinë e Rrogozhinës, Ferdinand Saraçi.

Saraçi në formularin e dekriminalizimit ka pranuar se është dënuar në Itali për armëmbajtje pa leje.

Kandidati demokrat pohon se është dënuar me vendim të formës së prerë nga Gjykata e Chietit në 1999 me 4 muaj burg dhe një gjobë 100 mijë lireta pasi i është gjetur në banesë një armë, pa specifikuar e çfarë lloj ishte.

Pas kësaj, Prokuroria e Përgjithshme pritet të kërkojë informacion të detajuar nga Interpoli dhe autoritetet e drejtësisë italiane për statusin penal të Saraçit.

Saraçi  pranon po ashtu në formularin e vetdeklarimit se ka përdorur dhe dokumente me emrin Fredi Saraçi./Tv Klan

Pas