Sport

48 orë nga fillimi i Kupës së Botës, FIFA ndalon shitjen e alkoolit në stadiumet në KatarBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:58 - 18/11/22 |
Opi Nion

Tifozët e Kupës së Botës në Katar nuk do të lejohen të blejnë alkool në tetë stadiumet e turneut.

Ky vendim vjen 48 orë përpara ndeshjes hapëse të garës ndërmjet Katarit dhe Ekuadorit në stadiumin Al Bayt në Al Khor të dielën.

BBC shkruan se fillimisht  Katar kishte vendosur që alkooli  të shërbehej “në zona të caktuara brenda stadiumeve”.

Budweiser, një sponsor kryesor i FIFA-s, është në pronësi të prodhuesit të birrës AB InBev dhe kishte të drejta ekskluzive për të shitur birrën në Kupën e Botës.

“Pas diskutimeve ndërmjet autoriteteve të vendit pritës dhe FIFA-s, është marrë një vendim për të fokusuar shitjen e pijeve alkoolike në festivalin e tifozëve të FIFA-s, destinacione të tjera të tifozëve dhe vende të licencuara, duke hequr pikat e shitjes së birrës nga perimetri i stadiumit të Katarit të Kupës së Botës 2022”, thuhet në deklaratën e organit drejtues të futbollit botëror.

“Nuk ka asnjë ndikim në shitjen e Bud Zero i cili do të mbetet i disponueshëm në të gjitha stadiumet e Kupës së Botës të Katarit.”

Autoritetet e vendit pritës dhe FIFA do të vazhdojnë të sigurojnë që stadiumet dhe zonat përreth të ofrojnë një përvojë të këndshme për të gjithë tifozët.

“Organizatorët e turneut vlerësojnë mirëkuptimin dhe mbështetjen e vazhdueshme të AB InBev për angazhimin tonë të përbashkët për t’u kujdesur për të gjithë gjatë Kupës së Botës FIFA Katar 2022.”

Budweiser postoi një mesazh në Twitter të premten duke thënë, “Epo, kjo është e pakëndshme” , ndërsa postimi u fshi më vonë.

Shoqata e Mbështetësit të Futbollit (FSA) kritikoi kohën e vendimit për të ndaluar shitjen e birrës për shumicën e tifozëve.

“Disa tifozëve u pëlqen të pijë një gotë birrë në një lojë dhe disave jo, por çështja e vërtetë është kthesa e minutës së fundit, e cila flet për një problem më të gjerë – mungesën totale të komunikimit dhe qartësisë nga komiteti organizativ ndaj mbështetësve,” tha një Zëdhënësi i FSA.

“Nëse ata mund të ndryshojnë mendje për këtë në një moment, pa asnjë shpjegim, mbështetësit do të kenë shqetësime nëse do të përmbushin premtimet e tjera në lidhje me akomodimin, transportin apo çështjet kulturore.”

Në gusht, FIFA ndryshoi datën e fillimit të Kupës së Botës në mënyrë që ndeshja e parë e kompeticionit të ishte Katari përballë Ekuadorit.

Ndeshja ishte planifikuar të luhej më 21 nëntor si ndeshja e tretë, me Senegalin kundër Holandës që do të ishte ndeshja hapëse./Opinion.al

Pas