Sport

4 medalje në Lojërat Mesdhetare, Veliaj: Po flasim për kthimin e klasave sportiveBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:00 - 03/07/22 |
el ida

Kryetari i Bashkisë së kryeqytetit Erion Veliaj është shprehur premtues për klubin sportiv Tirana, pas fitores së 4 medaljeve në Lojërat Mesdhetare.

“Për fatin tonë, të 4 medalistët shqiptarë janë sportistë të Sport Klub Tirana. Ndaj, jam shumë krenar për gjithë përformancën e ekipit. Fakti që sot kthehemi në Tiranë me 4 medalje – dy në mundje, një në peshëngritje dhe Luiza në atletikë – më inkurajon mua si kryetar bashkie, që Sport Klubin Tirana të vazhdojmë ta forcojmë”, u shpreh Veliaj  nga  Orani i Algjerisë ku një ditë më parë ndoqi nga afër garën e peshëngritësit Erkand Qerimaj, i cili mori medaljen e argjendtë.

Kryebashkiaku shtoi se nëse vazhdohet me këtë ritëm, jo vetëm medaljet do të vijnë, por kështu inkurajojmë edhe masivizimin e sportit.

“Kjo është arsyeja pse jemi duke folur për kthimin e traditës së klasave sportive, të cilat janë fidanishtja që na ndihmon të spikatim talentet, që pastaj sjellin medaljet për Shqipërinë. Unë si drejtues i skuadrës së Tiranës ndihem super krenar që të 4 medaljet erdhën nga skuadra jonë. Për sa kohë kemi ngritur këtë nivel, është ndoshta momenti t’i ftojmë bashkitë e tjera, që brenda mundësive të investojnë tek sporti, si diçka që jo vetëm rrit reputacionin e atij qyteti, por reputacionin e të gjithë vendit”, vijoi kreu i Bashkisë.

Pas