Kronikë

37 vite burg për autorët,nëna e viktimës:Me çfarë e qëlluan djalin me gisht apo..


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:54 - 27/10/21 |
Opi Nion

Prindërit e të ndjerit Alket Muhaj që u vra në vitin 2018 nga Et’hem dhe Dino Muhaj, përpara dyerve të gjykatës të revoltuar kanë thënë se vendimi i gjykatës nuk ka qenë i drejtë.

Në një prononcim për mediat, e ëma e Alket Muhajt shprehet se gjykatësja Blerta Çibuku ka hedhur poshtë akuzat për armëmbajtje, çka sipas saj ka ndikuar në uljen e dënimit.

Nëna e të ndjerit ngre pyetjen se nëse autorët nuk kishin armë, me çfarë u vra djalii tyre.

“Për mbajtjen e armëve, zonja Blerta Çibuku e ka nxjerrë të pafajshëm. Pa armët me çfarë e vrau? Shkoi Blerta e pa me çfarë e vranë djalin tim. Po bëhet i katërti vit që mua si nënë nuk më ka pyetur asnjëherë, por na thonin pusho mos fol. Më ka vrarë zemra e një nëne ashtu siç më vranë ata kriminelë djalin e vetëm, më ka vrarë Blerta. Me çfarë e vranë ata, me gisht apo pati ndërhyrje Blerta Çibuku?” – është shprehur nëna.

Et’hem dhe Dino Muhaj, babë e bir të akuzuar për vrasjen e Alket Muho janë dënuar me 37 vjet burg.  Konkretisht Et’hem Muhaj është dënuar me 20 vite burg ndërsa i biri Dino Muhaj me 17 vite burg.

Vendimi është marrë nga Gjykata e Shkallës së Parë në Gjirokastër, ndërsa seancae fundit gjyqësore është mbajtur nën masa të rrepta sigurie nën prezencë të familjarëve të dhe afërm nga të dy familjet.

Pas