Bota

22 persona u vranë nga një sulm ajror rus në Sumy të Ukrainës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:06 - 09/03/22 |
Opi Nion

22 persona u vranë nga një sulm ajror rus, duke përfshirë edhe tre fëmijë, në qytetin ukrainas të Sumy.

Guvernatori rajonal i Sumy, Dmytro Zhyvytskyi tha se Rusia bombardoi një zonë banimi në veri-lindje të qytetit gjatë natës, duke e përshkruar incidentin si “vrasje masive”.

Ai i tha BBC se: “Tre bomba në një mbrëmje… Ishte një natë e tmerrshme.”

Nëntë persona në një shtëpi u vranë. Gjashtë shtëpi u shkatërruan plotësisht dhe rreth 20 të tjera u shkatërruan pjesërisht.

Siç kemi raportuar, rreth 5,000 njerëz janë evakuuar nga Sumy, pasi Rusia ra dakord të ndalonte bombardimet e saj ndaj qytetit duke lejuar hapjen e një korridori humanitar.

Pas