Aktualitet

215 të infektuar për 100 mijë banorë, grupmoshat më të prekura në Shqipëri


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 16:19 - 10/08/20 |
Al Do

Ministria e Shëndetësisë njoftoi sot se gjatë javës që lamë pas është vënë re një rritje e numrit të rasteve të konfirmuara, si edhe e numrit të testimeve në mbi 1/1000 banorë.

Deri në javën që lamë pas, në Shqipëri kemi një nivel infektimi nga virusi 214.9 raste për 100 000 banorë sipas ministrisë.

Në nivel qarku, niveli i infektimit më i lartë është në Tiranë, i ndjekur nga Durrësi dhe Shkodra, ndërsa qarku me nivelin më të ulët është Elbasani.

Mosha mesatare e rasteve të konfirmuara është 47 vjeç. Grupmosha 55-64 vjeç zë përqindjen më të lartë të të prekurve me 19.7% të rasteve të konfirmuara e ndjekur nga grupmosha 25-34 vjeç me 18.5% të rasteve të konfirmuara.

COVID-19 – Statistika (10 Gusht 2020)
Testime totale            46448
Raste pozitive              6536
Raste të shëruara         3379
Raste Aktive                2957
Humbje jete             200 (Qarku Tiranë 97, Shkodër 33, Durrës 29, Fier 10, Elbasan 7, Korçë 6, Lezhë 5, Kukës 5, Vlorë 5, Dibër 2, Berat 1)

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë         1627
Durrës         366
Shkodër         254
Fier             120
Vlorë         108
Korçë         100
Lezhë         99
Kukës         95
Elbasan         68
Berat          49
Gjirokastër     36
Dibër        35. /Opinion.al

Pas