Aktualitet

“21 Janari”, rihapen hetimet për vrasjen e Aleks Nikës


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:20 - 27/05/21 |
Opi Nion

Prokuroria e Tiranës ka rihapur çështjen për vrasjen e Aleks Nikës me datë 21 janar 2011 në qendër të Tiranës gjatë protestës së opozitës së atëhershme.

Kujtojmë se aso kohe vrasje e Nikës mbeti pa autor, teksa janë rihapur sërish hetimet.Ende nuk është provuar se nga cila armë është qëlluar për vrasjen e tij.

Çështja është regjistruar në prokurori  prej  1 muaj dhe hetimi po vijon.

Rihapja e “21 Janarit” për vrasjen e Aleks Nikës bën që të ripyeten edhe njëherë personat që kanë pasur dijeni për ngjarjen, si Garda, si dhe familjarët e të ndjerit. Gjithashtu, Akuza do të kërkojë edhe rihetim të predhës së gjetur në kokën e Aleks Nikës, e cila në fakt, nga hetimi i parë që i është bërë në Turqi, ka rezultuar se është tërësisht e dëmtuar.

Kujtojmë që në 21 Janar kanë mbetur të vrarë 4 persona, ku per dy prej tyre është identifikuar dhe dënuar autorët. Vrasje të pa zbardhura kanë  mbetur ato të Aleks Nikës dhe Hekuran Dedës.

Pas