Life Style

1951/ Atentati anti-sovjetik në Shqipëri: 17 të vdekur dhe 40 ekzekutime


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:41 - 14/06/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja-  “L’Aurore” ka botuar, të hënën e 19 marsit 1951, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me atentatin anti-sovjetik asokohe në Tiranë. 

Atentat anti-sovjetik në Shqipëri

17 të vdekur, 40 ekzekutime, 1.000 arrestime

Mësojmë nga Roma se në Shqipëri është shpallur gjendja e jashtëzakonshme pas një atentati të fundit në Tiranë në të cilin u vranë 17 persona.

Një bombë me sahat shpërtheu nën një estradë të ndërtuar për një paradë ushtarake, në të cilën do të uleshin disa personalitete sovjetike dhe shqiptare.

Pas këtij atentati, 40 persona u arrestuan dhe u ekzekutuan. 1.000 të tjerë u burgosën.

 https://www.darsiani.com/la-gazette/l-aurore-1951-atentat-anti-sovjetik-ne-shqiperi-17-te-vdekur-40-ekzekutime-1-000-arrestime/

Pas