Kronikë

195 kg kanabis drejt Greqisë, zbulohet skema dhe arrestohen 3 persona


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 12:06 - 30/05/20 |
Al Do

Ditën e djeshme policia Kufitare Kapshticë sekuestroi një sasi prej 195 kilogramësh kanabis që po tentohej të kalohej drejt Greqisë me kamion.

Oficerët e policisë kanë përzgjedhur për kontroll të detajuar në vijë të dytë mjetin kamion tip “Iveco”, me drejtues shtetasin S. V., 54 vjeç, banues në Tiranë, i cili kishte si destinacion Greqinë.

Kontrolli ka vijuar më pas me procesin e skanimit të kryer nga Dogana, ku u shfaqën dyshime se mbi karrocerinë e mjetit mund të ishte fshehur lëndë narkotike. Konkretisht në sipërfaqen e saj u gjet një sasi prej 195 kg kanabis, e cila u sekuestrua. Drejtuesi i kamionit (i dënuar më parë për veprën “Dhuna në familje”) u arrestua në kushtet e flagrancës.

Pas shoqërimit të tij në polici u bë zbardhja, dokumentimi i plotë i skemës së tentativës së trafikimit ndërkombëtar të narkotikëve, identifikimi dhe kapja e personave të tjerë të implikuar në këtë ngjarje.

Konkretish u arrestuan 3 persona dhe një u shpall në kërkim.

Materialet në ngarkim të tyre i kaluan Prokurorisë të Rrethit Gjyqësor Korçë. /Opinion.al

Pas