-Kulturë

1943/ Gjermania synon të mbrojë Shqipërinë nga pushtimi dhe komunizmiBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:28 - 26/01/19 |
el ida

“Paris-midi” ka botuar, të hënën e 13 shtatorit 1943, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me qëllimin e ndërhyrjes së trupave gjermane në Shqipëri, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Thirrjet e gjermanëve ndaj popullatës shqiptare

“Thirrjet (traktet) e shpërndara nga trupat gjermane për popullatën shqiptare thonë se trupat janë urdhëruar që të mbrojnë Shqipërinë kundër një pushtimi anglo-amerikan. Gjermania do të ishte e vendosur t’i përgjigjej dëshirave të popullit shqiptar që të jetë zotërues i fateve të tij. Asgjë nuk e kundërshton pavarësinë e njerëzve të guximshëm shqiptarë, sepse Gjermania nuk synon t’i dominojë, por vetëm të mbrojë vendin nga pushtimi dhe komunizmi.”

Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania : https://www.darsiani.com/la-gazette/paris-midi-1943-ushtaret-gjermane-kane-marre-urdherin-qe-te-mbrojne-shqiperine-nga-pushtuesit-dhe-komunizmi/

Pas