-Kulturë

1939/ Mbreti Zog-gazetarëve: Familja mbretërore dëshiron fitoren franceze


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:02 - 30/09/19 |
xhu lia

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Shtator 2019

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 11 tetorit 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog para gazetarëve në Tours të Francës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Ish-mbreti i Shqipërisë ndodhet aktualisht në Touraine

 

Tours, 10 Tetor.

Ish-Mbreti i Shqipërisë, Zogou I, i cili aktualisht ndodhet në qytetin e Tours, u deklaroi ditën e djeshme gazetarëve :

“Ju them se ne e duam vendin tuaj, Touraine (Turenën), ku në çdo hap zbulojmë një pjesë të historisë së Francës dhe se, me gjithë zemër dëshirojmë fitoren franceze.”

 

 

Pas