-Kulturë

1919 /Mehmet Konica: Ja çfarë do të kërkojmë në konferencën e paqes


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 11:12 - 12/08/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja

“Le Temps” ka botuar, të martën e 4 shkurtit 1919, në ballinë, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mehmet Konicës në Romë.

                               Çështja shqiptare

Mehmet Konica, ministri i jashtëm i qeverisë së përkohshme shqiptare (delegat i punëve të jashtme), sapo ka mbërritur në Romë me një delegacion shqiptar, të cilët janë nisur për në Paris.  I intervistuar nga përfaqësuesit e shtypit italian, Mehmet Konica tha: “Integriteti dhe pavarësia e gjithë Shqipërisë, kjo është tema mbi të cilën do të zhvillojmë kërkesat që do të paraqesim në Konferencën e Paqes.”

 

 * Nga Aurenc Bebja, Francë, Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania

Pas