Life Style

1916/ Ismail Qemali, dëshmitarë në dasmën e drejtorit të gazetës…


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 10:10 - 15/02/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja-“Le Figaro” ka botuar, të enjten e 18 majit 1916, në faqen n°3, një fakt të paditur dhe personal për Ismail Qemalin.

Dasmat

— Në kishën Notre-Dame de Montluçon u celebrua, të martën, martesa e kolegut tonë zotit Maurice Levet, drejtor i “L’Evolution politique”, me zonjushën Marguerite Troubat, vajzën e industrialistit montluçonnais.

 Dëshmitarët ishin, për nusen : Zotërinjtë Georges dhe Jean Troubat, industrialistë, vëllezërit e saj; për dhëndrin: z. Maurice Raynaud, deputet, ish-ministër i kolonive dhe Shkëlqesia e Tij, Ismail Qemal beu, ish-president i Këshillit të Shqipërisë.

https://www.darsiani.com/la-gazette/le-figaro-1916-ismail-qemali-deshmitar-ne-dasmen-e-drejtorit-te-gazetes-l-evolution-politique/

Pas