Life Style

1880/ Premtimi i Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 09:58 - 02/08/20 |
Opi Nion

Nga Aurenc Bebja-“L’Univers” ka botuar, të shtunën e 13 nëntorit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me premtimin asokohe të Ali Pashë Gucisë ndaj ulqinakëve.

Shqipëri

Raguzë, 11 nëntor.

Na shkruajnë nga Shkodra, me 9 nëntor :

 Drejtuesit e lidhjes shqiptare, në një konferencë me drejtuesit e tjerë të vendit, kanë vendosur të rezistojnë me forcë.

 Ali Pasha nxit dhe inkurajon ulqinakët nga Gucia që të rezitojnë, duke u premtuar atyre ndihmë të shpejtë dhe të fuqishme.

 Dervish Pasha heziton të përdorë forcën, nga frika se trupat e rregullta mund të vëllazërohen me shqiptarët.

https://www.darsiani.com/la-gazette/l-univers-1880-premtimi-i-ali-pashe-gucise-ndaj-ulqinakeve/

Pas