Kronikë

“18 kg për të mërkurë”/Pranga shqiptarëve në Angli, si u zbuluan shtëpitë e baritBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 20:48 - 21/06/22 |
Opi Nion

Dy shqiptarë, të cilët u ndaluan teksa po udhetonin me automjetin e tyre në autostradën A38 në drejtim të Plymouth në Britaninë e mdhe kanë pranuar se kanë prodhuar kanabis me vlerë dhjetëra mijëra paund në këtë shtet.

Mediat e huaja shkruajnë se Fatmir Kurmekaj, 34 vjeç, dhe Fatjon Kurmekaj, 36 vjeç, janë të dy të akuzuar për prodhimin e kanabisit të klasit B.

Të hënën në mëngjes dyshja shqiptare dolën para gjykatës së Lartë të Plymouth, por gjykatësi nuk i dënoi, duke kërkuar mbajtjen e një seance dëgjimore për të përcaktuar se çfarë dënimi duhet të përballet dyshja pasi kishte një ‘ndryshim thelbësor’ midis asaj që prokurorët dhe avokatët mbrojtës thanë se të akuzuarit kishin bërë.

Oficerët kishin gjetur disa çelësa në xhepat e shqiptarëve, të cilët ishin të lidhur me një numër pronash në Plymouth, dy prej të cilave ishin konvertuar në fabrika kanabisi.

Si rezultat i informacionit të mbledhur, oficerët nga Ekipi i Policisë Proaktive të Plymouth kryen bastisje në dy prona – Kingsley Road në Mutley dhe Warleigh Avenue në Keyham. Në çdo pronë oficerët zbuluan rritje të mëdhaja të kanabisit dhe nga një shqiptar në secilën nga pronat.

Emigranti shqiptar Teslim Muhmutag, i gjetur në pronën e Kingsley Road u burgos për shtatë muaj, ndërsa Adrian Kurmekaj, më herët ishte dënuar me 30 muaj burgim.

Prokurori Piers Northworthy shpjegoi se ndërtesat ishin kthyer “në ferma të sofistikuara dhe domethënëse kanabisi”, me pjesë të një dyshemeje dhe tavani midis dy banesave të çmontuar dhe një shkallë që i lidhte të dyja, për të lejuar që e gjithë hapësira e shtëpisë t’i dedikohej rritjes së bimëve.

Prokurori tha në një seancë të mëparshme se bazuar në vlerësimet e policisë, rendimenti me 109 bimë në adresën e Ëarleigh Avenue mund të prodhonte 4.8 kg dhe 7 kg që mund të ketë një vlerë midis 24,000 dhe 35,000 £ me një mesatare prej 5,000 £ për kilogram.

Hetimi i mëtejshëm zbuloi se më 3 korrik 2021 Adrian Kurmekaj i dërgoi një mesazh Fatjonit ku diskutohej më shumë për “18 kilogramë e gjysmë për të mërkurën“.

Fatjoni i përgjigjej duke i thënë: “Po pi një birrë, mora 8 për ty,- nesër do të ketë pjesën tjetër edhe paratë”.

Prokurori i tha gjykatës se në adresën e Kingsley Road oficerët hynë me forcë dhe gjetën 158 bimë në pesë zona të veçanta të rritjes së kanabisit. Ai tha se rendimenti i mundshëm do të kishte qenë midis 16.43 kg dhe 21.17 kg, gjë që do të kishte rezultuar në fitim nga 164,000 £ deri në 211,000 paund.

Ai vuri në dukje se kur Fatmiri u intervistua ai nuk kishte ‘çfarë të thoshte sepse nuk kishte vrarë njeri’. Ai mohoi çdo njohuri për fermat e kanabisit dhe nuk kishte asnjë përfshirje në krim. I riu gjithashtu pretendoi se po udhëtonte për në Plymouth për të lënë një makinë, por nuk ishte në gjendje të jepte emrin e personit të cilit po i dorëzonte makinën. Ai gjithashtu fillimisht mohoi se Adrian Kurmekaj ishte kushëriri i tij dhe nuk mund të shpjegonte pse Adrian Kurmekaj kishte foto të tij në celularin e tij.

Prokuroria konsideroi se Fatmiri dhe Fatjoni kishin luajtur një rol udhëheqës pasi ata drejtonin ose organizonin kultivimin e kanabisit në një “shkallë komerciale” dhe kështu kërkoi  një pikënisje të dënimit nga 6 vite deri në 8 vite burg./Opinion.al

 

 

 

Pas