Aktualitet

16 bashki “Covid Free” prej 3 javësh


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 19:13 - 20/04/22 |
Opi Nion

Në Shqipëri po dominon nënvarianti i Omicron BA2. Sipas specialistëve të ISHP, kjo situatë e qëndrueshme në Shqipëri me raste sporadike pritet të jetë edhe në javët në vijim.

“Aktualisht situata paraqitet e qëndrueshme me një vijueshmëri me luhatje të vogla me një incidencë të ulët dhe një pozitivitet të ulët. Parashikimi është që do vazhdojë situata e qëndrueshme. Javën e fundit ka një rritje të lehtë të incidencës në grupmoshën e re 35-44 vjeç, varianti BA2 qarkullon në 90 % të rasteve”.

Shifrat e ulëta të infektimeve me Covid kanë bërë që shumë bashki të jenë “Covid Free”.

“Janë rreth 16 bashki, kryesisht të vogla, të cilat prej 2 ose 3 javësh janë pa asnjë rast dhe çdo ditë po vërtetohet që  situata është e qëndrueshme”.

Edhe pse Shqipëria po regjistron shifra të ulëta infektimesh me Covid, specialistët e ISHP thonë se masat anti-Covid nuk do të hiqen./ Tv Klan

Pas