Kryesore

13 rastet me COVID në QSUT, PD: Stafi mjekësor u la në mëshirë të fatit


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 14:13 - 27/05/20 |
Al Do

Partia Demokratike ka reaguar në lidhje me rastet me COVID-19 në QSUT. Në një status në Facebook, ish-deputeti Bardh Spahia thotë se pavarësisht propagandës, 13 rastet në QSUT tregojnë se stafi mjekësor është lënë pa mjetet e duhura mbrojtëse.

Ai shkruan se qeveria nuk ka dëgjuar thirrjet e Partisë Demokratike që në mënyrë të përsëritur ka kërkuar pajisjen me mjete mbrojtëse dhe testimin e vazhdueshëm të personelit mjekësor duke qenë se ata ishin më të ekspozuar ndaj rrezikut të infektimit.

Reagimi i Bardh Spahisë

21 rastet e reja të të infektuarve me Covid-19, të publikuara sot vërtetojnë më së miri faktin se në këtë epidemi, shqiptarët u braktisën nga shteti i tyre, se pushteti punoi pa një strategji, pa një plan. Shqiptarët sakrifikuan e vazhdojnë të jenë të izoluar, ndërsa pushteti punoi dhe vazhdon të punojë me llogari të ngushta përfitimi politik e financiar.

13 rastet e reja të evidentuara në QSUT provojnë se stafi mjekësor, përtej propagandës së ERTV, është lënë në mëshirë të fatit, duke u kthyer në shtresën më të rrezikuar nga Covid dhe vektor transmetimi tek familjarët e kontaktet e tyre.

E kemi evidentuar me forcë, në mënyrë të përsëritur e që në krye të herës domosdoshmërinë e pajisjes me mjete mbrojtëse si dhe testimin e vazhdueshëm të personelit mjekësor, si mënyrë për t’i garantuar sigurinë për të përmbushur misionin e tyre, por edhe siguri për vetë pacientë, familjarë e kontakte të këtij personeli.

Njëlloj si me Call Center-at e fasonët, kjo qeveri ka vënë interesin e pushtetit para atij të qytetarëve, të cilët kanë meritën se sakrifikuan duke bërë pjesën e tyre, izolimin. /Opinion.al

Pas