Aktualitet

“100 vjet bashkë”, Yuri Kim: Lidhja SHBA-Shqipëri, kapërcen çdo qeveri apo personBëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 18:50 - 15/12/22 |
Opi Nion

Në kuadër të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe SHBA, ambasada Amerikan në Tiranë ka shfaqur një dokumentar ku janë trasmetuar histori të rralla që dëshmojnë lidhjen mes dy vendeve.

Ambasadorja Yuri Kim ka deklaruar në këtë dokumentar se marrëdhënia mes dy vendeve tona, kapërcen çdo qeveri, udhëheqës apo person.

Postimi i plotë:

100 Vjet Bashkë: Në nder të 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara, ambasada e SHBA në Tiranë organizoi mbrëmjen e djeshme shfaqjen e premierës së një dokumentari të veçantë që përkujton historinë e marrëdhënies. Midis të ftuarve ishin zyrtarë aktualë dhe ish-zyrtarë, politikanë, akademikë, sipërmarrës, përfaqësues fetarë, ushtarakë, media, shoqëri civile dhe të rinj.

“Shpresoj të bindeni edhe më shumë se lidhja mes vendeve tona është e veçantë, e fortë dhe do të zgjasë. Është një lidhje që kapërcen çdo qeveri, udhëheqës apo person. Është një lidhje mes dy popujve me besimin e përbashkët në liri, demokraci, prosperitet dhe drejtësi. Është një lidhje që nuk mund të thyhet.” – thotë në dokumentar ambasadorja Yuri Kim.

Dokumentari i 100-vjetorit është një prodhim i përbashkët i TV Klan dhe ambasadës së SHBA. Dokumentari i plotë do të transmetohet së shpejti në Tv Klan, ndaj na ndiqni në vijim për më shumë detaje.

Pas