-U tha në Opinion

10-vjeçarja u aksidentua për vdekje, avokatja:Makina ka qenë me shpejtësi


Bëhu pjesë e Grupit Zyrtar të Opinion.al
>> KËTU <<
               Publikuar në : 22:58 - 20/01/21 |
Doriana Çepunaj

Një 10 vjeçare humbi jetën të dielën në kryeqytet pasi u përplas nga një makinë në zonën e Alliasit. Saltjana Haruni, avokatja e familjes së vajzës 10-vjeçare Ambra Petali, në një lidhje direkte në emisionin “Opinion” ka dhënë detaje në lidhje me aksidentin e rëndë.

“Unë jam banore e lagjes për më shumë se 20 vite. Më është dashur të marr dëshmitë e para, sepse kanë qenë 4 fëmijë të tjerë në banesë që kanë qenë vetëm. Më është dashur t’i mbledh fëmijët t’i fus në shtëpi. Më kanë thënë në lagjen tonë, të gjithë fëmijët blejnë pambuk sheqeri, është një zotëri që vjen dhe i shet. Djali i vogël i familjes ka dalë në krahun tjetër dhe ka pritur motrën e tij Ambrën, të ndierën, për të kaluar rrugën. Gjyshja e cila ndodhej në shtëpi ka qenë te dera për t’i dhënë lekët. Fëmija, Ambra ka qenë jashtë vijave të sinjalistikës së rrugës.  Sipas dëshmive të fëmijëve makina ka qenë me shpejtësi të lartë. Ata më thonë që ishte një makinë e zezë, fuoristradë, ai xhaxhi që shtypi motrën ishte edhe pak i shëndoshë, na i mori motrën shumë shpejt ai xhaxhi”, tha avokatja rrefimet e femijeve.

Drejtuesi i mjetit që përplasi për vdekje 10-vjeçaren është ndaluar nga policia, ndërkohë që gjykata ka dhënë masën e sigurisë arrest me burg.

Pas